Agnieszka Molas-Biesiada lekarz rodzinny, psychodietetyk Umów wizytę Wskazana konsultacja stacjonarna w poradni okulistyki dziecięcej Czy nie będzie to zagrożeniem dla oka? Mam zwyrodnienie siatkówki (z tego co wyczytałem prawdopodobnie kraciaste) na godzinie 6 w prawym oku.
Kto ma kłopoty z zapamiętaniem nazw przyjmowanych leków, powinien przygotować sobie ich spis. Ważną informacją dla lekarza jest też to, na co chorujemy i czy nie jesteśmy uczuleni na jakieś preparaty. Chorzy na jaskrę muszą przynieść tzw. książeczkę jaskrową lub wszystkie poprzednie badania, zwłaszcza pola widzenia, badanie nerwu wzrokowego. W przypadku jaskry wąskiego kąta – badanie będzie wykonane bez podania kropli, gdyż te mogłyby spowodować groźny wzrost ciśnienia śródgałkowego. Trzeba uprzedzić lekarza, jeśli ktoś w bliskiej rodzinie choruje na jaskrę.
To znowu umożliwia jeszcze dokładniejsze sprawdzenie stanu oka – szczególnie tylnej części gałki.
Paulina Wójtowicz Polska prowadzi badania nad szczepionką na raka płuca. Onkolog mówi, kto ją dostanie W Polsce trwa badanie kliniczne nad skutecznością pierwszej szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca. Prof. Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu...
Ocena dna oka jest elementem pełnej diagnostyki przy tych schorzeniach, a niekontrolowany rozwój dilemmaów wzrokowych może skutkować poważnym uszkodzeniem lub całkowitą utratą widzenia.
Badanie dna oka powinno być wykonywane profilaktycznie co najmniej raz na półtora roku. Osoby dotknięte chorobami siatkówki, błony naczyniowej, a także nadciśnieniem czy cukrzycą, powinny wykonywać zwykle częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Badanie dna oka można uznać za pomocniczą metodę przy diagnozowaniu tętniaków. Jeśli tętniak spowoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego - lekarz będzie w stanie zauważyć obrzęk tarczy zastoinowej.
Warto także odbyć badanie dna oka przed i po porodzie, żeby ocenić ewentualne zmiany, które zaszły podczas tego procesu.
Dlatego badanie wykonuje się u pacjentów diabetologicznych, kardiologicznych, a często również neurologicznych. Kiedy warto wykonać badanie dna oka? Jak się do niego przygotować i czego można się spodziewać w trakcie badania?
Prosty examination da odpowiedź, czy to twój problem Wystarczy kropla krwi, by mieć pewność. check na HIV zrobisz nawet w domu Kręgosłup, a może nerki? Sprawdź, co naprawdę łupie cię w krzyżu. Pomyłki częstsze n… Kolonoskopia – po badaniu. Czego spodziewać się po kolonoskopii? Kosztują grosze lub nic, a mogą uratować życie. 6 ważnych badań Redakcja poleca Wczesna menopauza dotyka kobiety przed forty. rokiem życia. Jakie są objawy wczesnej me… Ile powinno trwać oddawanie moczu? exam 20 sekund powie prawdę o twoim pęcherzu
Badanie przeprowadza się za pomocą wziernika Fisona. Podobnie jak oftalmoskop urządzenie wyposaża single jest w źródło check here światła, soczewki i filtry, jednak w odróżnieniu od niego nie jest trzymane w ręku badającego, a zakładane przez niego na głowę (jak kask). W czasie badania okulista przybliża do oczu pacjenta specjalną soczewkę (np. Volka), która umożliwia mu dokładne obejrzenie struktur dna oka.
badanie dna oka angiografia dno oka Więcej z działu Badania Masz jeden z tych objawów? Zapisz się na badanie, to ostatni dzwonek przed cukrzycą Mniejsze ryzyko powikłań cukrzycowych i dłuższe życie. Wystarczą 4 lata opóźnienia "Normy z sufitu"? Sprawdzamy, o co chodzi z cholesterolem Trudności z zajściem w ciążę, problemy ze wzwodem. O tym hormonie mało kto pamięta Badanie kału na krew utajoną - wskazania do badania, przygotowanie, interpretacja wy… Częsta przyczyna anemii u kobiet.
Kiedy pacjenci muszą mieć wykonaną artroskopię? Jak należy przygotować się do badania i jak ono wygląda?
Ocena ogólnego stanu zdrowia – badanie dna oka pozwala również ocenić ogólny stan zdrowia, ponieważ zmiany w obrębie narządu wzroku mogą być związane z innymi chorobami, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami układu krążenia.